نادرست - May 22, 2021

گزارش در مورد کشته شدن ملابرادر نادرست است

کابل (پژواک، ۱۸ ثور ۱۴۰۰): یک صفحۀ فیسبوک به نام “صفحۀ رسمی قول اردوی ۲۰۹ شاهین”، از کشته شدن ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان گزارش داده است؛ اما این صفحه، جعلی است و طالبان نیز ادعای کشته شدن ملا عبدالغنی برادر را نادرست می خوانند.

ملا عبدالغنی برادر، از بنیان گذاران تحریک طالبان است که در حال حاضر، معاون سیاسی طالبان و رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر می باشد. ملا برادر پس از سه ونیم سال حبس در پاکستان، در سنبلۀ سال ۱۳۹۲ آزاد شد و توافق دوحه بین طالبان و امریکا با زلمی خلیلزاد نمایندۀ امریکا برای صلح افغانستان را نیز امضاء کرد.

ادعا: ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان کشته شده است.

یک صفحۀ جعلی فیسبوک به نام قول اردوی ۲۰۹ شاهین، روز گذشته نگاشته است: “ملابرادر نیز به جهنم واصل شده است، در انفجار چند ساعت قبل در کراچی کشته شده است.”

این صفحۀ جعلی، از سوی بیش از ۱۲۲ تن لایک شده و نوشته ای در خصوص کشته شدن ملابرادر، تا حوالی ساعت ۱۰:30 قبل از چاشت امروز (۱۸ثور)، از سوی ۲۳۰۰ تن لایک شده، ۳۴۹ تن در مورد آن تبصره کرده اند و ۱۵۶ تن با دوستان خود شریک ساخته اند.

گزارش نادرست این صفحۀ جعلی فیسبوک، در رسانه های دیگر اجتماعی مثلاً تویتر و گروه های واتس اپ نیز نشر شده است.

حقیقت یابی:

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، به آژانس خبری پژواک گفت که صفحه ای به نام “صفحۀ رسمی قول اردوی ۲۰۹ شاهین”، جعلی می باشد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح نیز به آژانس خبری پژواک گفت: “این ادعا نادرست است، محترم ملابرادر آخوند در قطر است، جور و سلامت است.”

نتیجه: یک صفحۀ جعلی فیسبوک به نام قول اردوی ۲۰۹ شاهین، ادعا کرده است که ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در کراچی کشته شده است؛ اما وزارت دفاع ملی، این صفحه را جعلی می خواند؛ و طالبان نیز می گویند که ملابرادر زنده بوده و در قطر است.

فیصله: گزارش در مورد کشته شدن ملا عبدالغنی برادر نادرست است.

قابل یادآوری است که در سنبلۀ سال ۱۳۸۶ نیز برخی رسانه ها بر اساس خبرنامۀ وزارت دفاع ملی، خبر داده بودند که ملا برادر، در حملۀ نیروهای امریکایی در هلمند، کشته شده است.

Hits: 2888

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…