شایعات تویتری - March 6, 2024

شایعات بازداشت عبدالرب رسول سیاف در ترکیه نادرست است

کابل (پژواک، ۱۸ دلو ۱۴۰۲): شایعات نشرشده در شبکه‌های اجتماعی که گویا عبدالرب رسول سیاف در ترکیه بازداشت شده‌است، حقیقت ندارد.

ادعا: عبدالرب رسول سیاف در ترکیه بازداشت شده‌است

حکم: شایعات بازداشت سیاف در ترکیه نادرست است

پس از تحول سیاسی در ماه اسد سال ۱۴۰۰ هجری شمسی در افغانستان، شماری از سیاسیون سابق به‌شمول عبدالرب رسول سیاف، رهبر حزب دعوت اسلامی به ترکیه رفته و در آن‌جا اقامت گزیدند.

از روز گذشته به این‌سو برخی‌ها در صفحات اجتماعی نگاشته‌اند: «آژانس خبری انادولوی کشور ترکیه خبر داده‌است که استاد سیاف، رهبر جهادی سابق افغانستان از سوی پولیس ترکیه در انقره به اتهام جاسوسی به موساد، شبکۀ استخباراتی اسرائیل بازداشت شده‌است.»

این منابع در حالت بازداشت تصویری از یک فرد را نیز نشر کردند که گویا سیاف است.

حقیقت‌یابی:

حبیب‌الرحمن سیاف، پسر استاد سیاف امروز (۱۸ دلو) به آژانس خبری پژواک گفت که این شایعات نادرست است.

وی گفت: «چند بار چنین اخبار جعلی از آدرس‌های نامعلوم منتشر شده، هدف اصلی آن را نمی‌دانم، اما در این اواخر شاهد این چنین اخبار جعلی هستیم.»

آژانس خبری پژواک وبسایت آژانس خبری انادولو را چک کرد، اما چنین چیزی را منتشر نکرده‌است.

تصویری که در این صفحات نشر شده، نیز مربوط سیاف نیست.

یک وبسایت خارجی به‌نام «وطن» یک ماه قبل نگاشته بود، یک گروه به اتهام جاسوسی به موساد اسراییل در ترکیه بازداشت گردیده‌است.

منبع نگاشته‌است، ۳۴ تن از افراد بازداشت شده شامل عرب‌ها و ترک‌ها به‌شمول زنان می‌باشند.

این وبسایت ویدیوی افراد بازداشت شده را نیز نشر کرده و در آن فرد مسنی نیز دیده می‌شود که برخی‌ها تصویر او را در شبکه‌های اجتماعی به سیاف منسوب کرده‌اند.

نتیجه: برخی‌ها در صفحات اجتماعی مدعی شده‌اند که خبر بازداشت رهبر حزب دعوت اسلامی را آژانس خبری اناتولی منتشر کرده، اما در صحفۀ این آژانس چنین خبری دریافت نگردید؛ پسر سیاف نیز این ادعا را رد نموده، تصویر نشرشده نیز از استاد سیاف نیست و تصاویر منتشر شده مربوط عرب‌ها و ترک‌هایی است که طبق گزارش‌ها، یک ماه قبل بازداشت گردیده‌اند.

حکم: شایعات بازداشت عبدالرب رسول سیاف در ترکیه نادرست است.

Hits: 469

Check Also

مکتوب‌ نشرشده در مورد قیود شب‌گردی جعلی است

کابل (پژواک، ۸ جوزا ۱۴۰۳): وزارت دفاع ملی می‌گوید، مکتوب نشرشده در مورد وضع قیود شب‌گردی ج…