نادرست - March 15, 2021

خبر مخالفت طالبان با طرح امریکا برای ایجاد حکومت انتقالی نادرست است

کابل(پژواک، ۲۵ حوت ۹۹): الجزیره گزارش داده است که طالبان، با طرح جدید امریکا برای ایجاد حکومت موقت در افغانستان مخالفت کرده اند؛ اما سخنگوی طالبان این ادعا را بی اساس می خواند و می گوید که این طرح را بررسی می کنند.

هفته گذشته، ایالات متحده امریکا طرحی را برای ایجاد یک حکومت فراگیر و انتقالی برای صلح در افغانستان، با مقامات حکومت و برخی سیاستمداران افغان، شریک کرد. براساس خبرها  ؛ اصول راهنمای آینده افغانستان، حکومت انتقالی، نقشۀ راه سیاسی و آتش بس دائمی، سه بخش اصلی این مسوده می باشد.

به اساس این طرح، به طالبان نیز سهمی در این حکومت داده می شود و تحت نظارت ملل متحد از جمله کشورهای با نفوذ، مقامات حکومت افغانستان، رهبران سیاسی خارج از حکومت و طالبان، نشست های مهم برگزار خواهد شد. قرار است یک نشست بتاریخ ۲۸ ماه روان (حوت) در روسیه و دیگرى در ماه اپریل در ترکیه برگزار شود.

ادعا:

الجزیره: طالبان در مورد طرح حکومت موقت از سوی امریکا می گویند که این چنین حکومت ها، تاثیرگذار ثابت نشده است.

شبکه الجزیره، روز گذشته (۲۴ حوت)، گزارشى را نشر کرده که داکتر محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، نسبت به پیشنهاد طرح ایجاد حکومت موقت از سوی امریکا در افغانستان، ابراز شک کرده است.

به گفتۀ منبع، نعیم گفته است که حکومت های انتقالی موثر نبوده و چشم انداز این گروه، یک اداره مرکزی قوی برای کشور است، که می تواند حکومتداری یک نظام اسلامی را تعریف کند.

برخی رسانه هاى دیگر نیز به نقل از الجزیره، گزارشى را به نشر رسانده اند که طالبان نیز با طرح جدید صلح امریکا برای تشکیل حکومت موقت در افغانستان، مخالفت کرده اند.

توضيح:

اما محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه، روز دوشنبه در تویتر خود نوشته است طرحی که طالبان چند روز قبل دریافت کرده اند، هنوز هم زیر بررسی های آنها است و بعداً موضع گیری خود را اعلام خواهند کرد.

وی افزوده است: “در برخی مبطوعات که به نقل از من اظهاراتی صورت می گیرد، حقیقت ندارد.”

نتیجه گیری: الجزیره این گزارش را به نقلی از محمد نعیم سخنگوی دفتر طالبان در قطر به نشر رسانده؛ اما محمد نعیم می گوید که چنین اظهاراتى را بیان نکرده است.

فیصله: گزارش الجزیره مبنی بر اینکه طالبان با طرحی پیشنهادشده از سوی امریکا برای حکومت موقت در افغانستان مخالفت کرده اند؛ نادرست می باشد.

 

احمدشاه عرفانیار

 

Hits: 2466

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…