گزارش های فیچری - March 13, 2021

متخصصين صحى: مؤثریت استفادۀ «موملايى» برای درمان بیماری کرونا ثابت نشده است

کابل (پژواک،۲۱ حوت ۹۹): برخی شهروندان کابل و کاربران فیسبوک، استفاده از«موملایی» را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا مفید می‌دانند؛ اما داکتران مى گويند که مؤثریت موملايى برای درمان کرونا، تاکنون تثبيت نشده و مردم بايد دساتير صحى را جداً رعايت کنند.

موملایی یک ماده شیمیایی است که به مقدارى بسیار کم از شکاف سنگ‌های کوهستانی خارج می‌شود. عده‌ای از طبیبان سنتی به این باوراند که این دارو، از بعضی گیاهان منشاء می‌گیرد. این گیاهان در طول تاریخ در بین سنگ‌ها به علت لغزش زمین گیر مانده، که بعد از مدتی دوباره جریان پیدا می‌کند و از بین سنگ‌ها خارج می‌شود.

آژانس خبرى پژواک با شمارى از باشندگان کشور، با طبيبان يونانى وعطارى ها مصاحبه هايى انجام داده که به گفتۀ آنان به دليل موثريت موملايى براى جلوگيرى از ابتلا به ويروس کرونا، خريد و فروش اين ماده پس از شيوع  اين ويروس، افزايش قابل ملاحظه اى يافته است.

کاربران فيسبوک:  استفاده ازموملايى برای جلوگیری از مصاب شدن به بیماری کرونا مؤثر است

برخى کاربران شبکۀ مجازى فیس‌بوک در روزهاى اخير، مطالبى را مبنى بر مؤثريت موملايى براى جلوگیری از مصاب شدن به بیماری کرونا، نشر کرده اند.

اعظم زمانپور، از کاربران فیس‌بوک، مطلبی مبنی بر اینکه موملايى امکان مبتلا شدن به ویروس کرونا را ضعیف و توان از دست رفتۀ بدن مبتلایان به این بیماری مهلک را ترمیم می‌کند، را در صفحه اش به نشر سپرده است.

وی نوشته است: “موملايى، تحفۀ خداوندی توسط کوه ها برای انسان‌ها می‌باشد که شفا دهندۀ هزاران مرض مختلف النوع است و امکان مبتلا شدن به ویروس کرونا را ضعیف و سبب ترمیم و احیای قواى از دست رفته، می‌شود. ”

موصوف، خصوصیات عمده موملايى را وقایه و تداوی امراض مختلف از جمله جهاز تنفسی، سینه- بغل، قبضیت، بواسیر، فلج، درد ستون فقرات، دردمفاصل، شکستگی‌های استخوان، عقیم بودن، ناتوانی جنسی، رماتیزم، جاغور، توبرکلوز، زخم معده و…، خوانده و گفته است که ویروس کرونا، سیستم بدن را صدمه زده و حتا از بین می‌برد و به همین دلیل، برای پیش‌گیری از مصاب شدن و تداوی این بیماری مهلک،  استفاده از موملایی، مفید است.

به گفتۀ وی، استفاده نادرست از موملايى، سبب امکان بی‌خوابی و تغییر ناگهانی فشارخون و حساسیت‌ها در بدن می‌شود و باید عاجل نزد داکتر مراجعه شود.

این کاربر فیسبوک در ادامه نوشته است که استفاده از موملايى، برای زنان حامله و شیرده و افرادی که به انواع سرطان‌ها مصاب اند، توصیه نمی‌شود.

شهروندان: موملايى ماده قوى است، مقاومت بدن را بلند مى برد و به کرونا مصاب نمى شويم

ضيا گل ٧٠ ساله باشندۀ تايمنى شهر کابل، در مورد مؤثريت موملايى گفته است: «ما در خانه هيچ وقتى بدون موملايى نبوديم، خداوند مادرم را مغفرت کند که عادت داشت هفتۀ يک يا دو بار، در يک گيلاس شير يک توته موملايى را جوش مى داد و براى فرزندان خود مى نوشاند و مى گفت که براى صد درد دوا است و من هم براى اولادهاى خود همى رقم کرديم و براى دختران و عروسان خود هم همى قسم نصحيت کرديم، بى موملايى نباشند.»

موصوف افزوده است که پس ازشيوع ويروس کرونا، براى تمام اعضاى خانواده اش توصيه کرد که استفاده از موملايى را فراموش نکنند.

وى در مورد مؤثريت موملايى براى تداوى ويروس کرونا، گفته است: «موملايى يک دواى قوى است، مه فکر مى کنم که صد فيصد براى کرونا مفيد باشد.»

امید، یک‌تن از باشندهای شهرکابل، استفاده از موملايى را برای بیماری‌های مختلف مفید خوانده و گفته است که خانواده اش، اکثر اوقات از موملايى براى تداوى برخى بيمارى ها استفاده مى کنند.

وی افزوده است: «مادرکلانم گفته است که موملايى، يک دواى بسيار قوى است و مقاومت وجود را بلند مى برد و وقتى که مقاومت وجود ما بلند برود، به کرونا مصاب نمى شويم؛ از همى خاطر ما روزانه در چاى صبح از موملايى استفاده مى کنيم. »

قدوس ٦٦ ساله باشنده  ناحیه دوم شهرفیض آباد مرکز ولایت بدخشان به پژواک گفت که از ٢٠ سال به اینسو، اکثرا صبح موملای را با آب گرم استفاده می کنند و وجودش  در برابر هر مرض مقاومت پیدا کرده است.

این مرد کهن سال بدخشانی افزود با آنکه اکثریت مردم کشور، از مصاب شدن به بیماری کرونا نگران هستند؛ اما او موملایی را برای جلوگیری ازین بیماری توصیه میکند.

فاضل بای مشهور به فاضل بتاشی باشنده شهر فيض آباد، گفت که از  ٤٢ سال به اين طرف، در شهر فيض آباد کار خريد و فروش موملايى را مى کند.

او افزود که پس ازهمه گیری کرونا، بيشتر باشندگان این ولایت موملایی استفاده می کنند و بيشترين مشتريان او را بزرگسالان تشکيل مى دهند.

فاضل بای اضافه کرد، درکناراینکه مشتریانش از بدخشان است مردمان ولایت های دیگر کشور و حتی خارجیان نیز ازاين موملايى خريدارى مى کنند.

به باور او، موملايى يک ماده قوى است که باعث بلند رفتن مقاومت بدن شده و نمى گذارد که شخص به مريضى کرونا مصاب گردد.

محمد عوض، يک تن از طبيبان يونانى در دهن باغ شهرکابل، نيز بر مؤثريت موملایی براى بيمارى کرونا تاکيد کرده و گفت که در اوج بیماری کرونا، اکثریت مردم بخاطر تداوی این بیماری، از موملایی استفاده می‌کردند.

او تصریح کرد که پس از شيوع ويروس کرونا، در کنار موملایی، فروش ساير دواهای یونانی نيز افزایش یافته است.

همچنان امان الله يک تن ديگر از طبيبان يونانى در سرک چهارم تايمنى شهرکابل،  گفت که اين ماده در کوه هاى بلند از بين سنگ ها به دست مى آيد و يک مادۀ قوى و خيلى با ارزش است.

او اين ماده را براى بلند رفتن مقاومت بدن مفيد خواند و گفت که استفاده این مواد، نه تنها براى تداوى کرونا، بلکه برای امراض مختلف از جمله جهاز تنفسی، سینه- بغل، قبضیت، بواسیر، فلج، درد ستون فقرات، درد مفاصل، شکستگی‌های استخوان، عقیم بودن، ناتوانی جنسی، رماتیزم، جاغور، توبرکلوز، زخم معده و چندین بیماری دیگر مفید است.

موصوف افزود که پس از شيوع ويروس کرونا،  فروشات موملايى دو برابر شده است.

حقيقت يابى

آگاهان صحی: مؤثريت موملايى براى مريضان کرونا خرافات است؛ بايد دساتير صحى رعايت گردد

داکتر نبيل پاکطین اسوشيت پروفیسور امراض داخله و فوق تخصص بيمارى هاى قلبى، تنفسى و مراقبت‌هاى بحرانى در شفاخانۀ رابعه بلخی کابل، مطالب نشر شده مبنی بر مؤثریت موملایی برای بیماری کرونا را حرف‌های خرافاتی خواند.

وی افزود که تاحال مؤثریت موملايى در هیچ نوع تحقیق تائید نشده است؛ اما تحقیقات و تلاش‎ها برای پیش‌گیری و تداوی بیماری کرونا در جهان جریان دارد.

داکتر بازمحمد شیرزاد يکى دیگر از متخصصان صحی نیز به پژواک، با ذکر این‌که در حال حاضر تداوی ویروس کرونا به شکل علمی در جهان تحت مطالعه قرار دارد، گفت که تاحال هیچ‌گونه دوايى برای تداوی صد درصدی این بیماری مهلک ساخته نشده است.

این متخصص صحی، گفت که تاکنون هیچ تحقیقی در مورد این‌که موملایی برای بیماری کرونا مؤثراست يا خير، صورت نگرفته است و تا فعلاً یگانه راه نجات جلوگیری از بیماری کرونا، فقط تطبیق واکسین این بیماری است.

معصومه جعفرى معاون سخنگوى  وزارت صحت عامه، به پژواک گفت که تا کنون در جهان ثابت نشده است که موملايى، براى درمان مريضى کرونا مؤثر مى‌باشد.

وی، افزود که تاکنون به جز واکسین، هیچ نوع دوايى در جهان براى درمان بيماران کويد-١٩، ساخته نشده است.

تمام منابع يادشده، از مردم مى خواهند که کرونا را جدى گرفته، به دساتير صحى مبنى بر شستن مکرر دست ها، رعايت فاصله، استفاده از ماسک و عفونى نمودن محيط شان جداً توجه داشته باشند.

نتيجه: با توجه به این نکات می توان گفت در مورد اينکه استفاده از موملايى امکان مبتلا شدن به کرونا را ضعیف و توانايى از دست رفتۀ بدن مبتلایان به این بیماری را ترمیم می‌کند، تحقيقى انجام نشده است.

حکم: ادعاى “موملايى امکان مبتلا شدن به کرونا را ضعیف و توانايى از دست رفتۀ بدن مبتلایان به این بیماری را ترمیم می‌کند “، تاکنون ثابت ناشده مى باشد.

 

عزیزالله همدرد


این گزارش تحقیقی، با حمایت مالی اتحادیه اروپا تهیه شده است؛ مسئوليت محتوای آن تنها به عهدۀ پژواک بوده و الزاماً بیانگر دیدگاه های اتحادیه اروپا نمی باشد.

Hits: 5617

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…