درست - May 12, 2021

آگاهان طب: اگر مردم در ایام عید رهنمودهای صحی را نادیده بگیرند، با بحران مواجه می شویم

کابل (پژواک،۲۲ ثور۱۴۰۰): آگاهان طب، از شهروندان کشور می­خواهند که برای جلوگیری از افزایش واقعات مثبت کرونا در کشور، در ایام عید رهنمودهای صحی را جداً رعایت نمایند و از گشت و گذارهای غیرضروری خودداری کنند.

مسلمانان در تمام دنیا به شمول افغان ها، هرسال از عید سعید فطر و عید سعید اضحی تجلیل به عمل می آورند، آنان پس از ادای نماز در مساجد، همدیگر را به آغوش کشیده و عید را به همدیگر مبارکباد می گویند.

آنان دراین ایام، در کنار پوشیدن لباس­های جدید و تهیه انواع غذاهای متنوع، به خانۀ همدیگر و محلات تفریحی میروند و از ایام عید تجلیل می کنند.

امروز که آخرین روز ماه مبارک رمضان است، وزارت صحت عامه، نگرانی اش را از بی توجهی مردم در مورد  افزایش واقعات کرونا بیان کرده و می گوید که قبل از این نیز به دلیل بی توجهی مردم، شمار واقعات مثبت این ویروس، از ۴ به ۱۱ درصد افزایش یافته است.

آگاهان طب: اگر مردم در ایام عید، دساتیر صحی را نادیده بگیرند، با بحران مواجه می شویم

داکتر حشمت الله فیضی موظف در بخش مراقبت‌های جدی یا (ICU) شفاخانۀ افغان – جاپان؛ از بلند رفتن رقم واقعات مثبت کرونا در کشور اظهار نگرانی کرد.

وی گفت: “نگرانی ما داکتران این است که هموطنان ما در ایام عید، اگر تدابیر وقایویی را نادیده بگیرند، شما باور کنین که با بحران مواجه خواهیم شد.”

موصوف، به عید سعید فطر سال گذشته اشاره کرده گفت که با رسیدن عید سعید فطر به دلیل عدم توجه شهروندان، گراف واقعات و وفیات، بسیار بلند رفته بود.

او تصریح کرد که به دلیل عدم توجه مردم، در حال حاضر نیز گراف واقعات مثبت کرونا در حال بالا رفتن است، امکان زیاد می‌رود که واقعات مثبت کرونا و وفیات آن، در ایام عید دوچند افزایش پیدا کند.

در همین حال، داکتر غلام دستگیر نظری رئیس معافیت کتلوی وزارت صحت عامه و سخنگوی این وزارت، به آژانس خبری پژواک گفت که رسیدن عید سعید فطر و بی توجهی شهروندان در مقابل ویروس کرونا، نگران کننده است.

وی افزود: “بیش‌ترین واقعات مثبت را پس از عید سعید فطر سال‌گذشته داشتیم و دلیل عمدۀ آن، رفت و آمدها در روزهای عید بود و اکثریت شهروندان، عزیزان خود را از دست دادند.”

موصوف گفت که اگر مثل سال‌گذشته، از تجمعات و بازدیدهای غیرضروری خود داری نشود، امکان دارد که تعداد واقعات مثبت و وفیات، پس از عید امسال نیز افزایش پیدا کند.

او تصریح کرد: “حد اکثر تلاش شود که از منزل بیرون نشوند، با آن‌هم اگر نیاز پیدا شد که بیرون بروند، باید نکات وقایوی را در نظر داشته باشند.”

به گفتۀ وی؛ پوشیدن ماسک، شستن مکرر دست­ها، رعایت فاصله و عدم اشتراک در تجمعات در مکان های سربسته، از عمده ترین رهنمودهای صحی اند که باید رعایت شوند.

نظری، با تاکید بر استفاده از ماسک، از شهروندان خواست که در وقت ادای نماز عید نیز فاصله را مراعات کنند، حتما ماسک داشته باشند  و از روبوسی و بغل کشی جداً خود داری کنند.

موصوف گفت که اگر شهروندان کشور، رهنمودهای صحی را رعایت نکنند، فاجعه رخ خواهد داد؛ زیرا در عید سال گذشته واقعات، افزایش قابل ملاحظه یافته بود.

وی بی تفاوتی شهروندان کشور در مقابل کرونا را نگران کننده خوانده افزود که ‌طی روزهای اخیر، آمار مبتلایان به این بیماری، افزایش قابل ملاحظه یافته است.

قابل ذکر است که نظری، در ۱۵ ثور سال روان در یک نشست خبری، از آغاز موج سوم ویروس کرونا در کشور خبر داد و گفته بود که شمار واقعات مثبت این ویروس، از ۴ به ۱۱ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمار رسمی وزارت صحت عامه، از آغاز شیوع بیماری کرونا تاکنون در افغانستان، نزدیک به ۶۳ هزار تن به  این بیماری مصاب و ۲۷۱۳ تن دیگر جان باخته اند.

این نگرانی ها از سوی وزارت صحت عامه و آگاهان طب، درحالی مطرح می شوند که طی روزهای اخیر، اکثریت شهروندان بدون رعایت رهنمودهای صحی، به بازارها برآمده و برای عید آمادگی می گیرند.

اما شماری از شهروندان  برخی رهنمودهای صحی را رعایت کرده و از ماسک استفاده می کنند.

شهروندان نظریات متفاوت دارند:

رستم یک تن دیگر از شهریان کابل که به بیماری کرونا، باور ندارد گفت که از آغاز شیوع بیماری کرونا تاحال، هیچ یک از اعضای خانواده اش به این بیماری مصاب نشده است.

وی علاوه کرد که به شمول خودش، هیچ  یک از اعضای خانواده اش رهنمودهای صحی را مراعات نکرده، با آن‌هم به این بیماری مصاب نشده اند.

موصوف گفت: “ما الحمدلله مسلمان هستیم، با توکل به خداوند(ج) به کرونا گرفتار نمی شویم، ما در روزهای عید  هرجای می رویم و خوب تجلیل می کنیم.”

اما شبیر احمد باشنده خیرخانه شهر کابل گفت که در ایام عید، در خانه می ماند و اگر کسی برای عیدی کردن به خانه شان آمد، از قول دادن، بغل کشی و روبوسی خودداری می کند؛ زیرا از عید سال گذشته تجربۀ تلخی دارد.

موصوف در ادامه گفت: “سال قبل، من و تمام خانواده و دوستان ما کرونا را جدی نگرفتیم، سه روز عید به خانۀ یکدیگر رفتیم و خوشی کردیم؛ اما ما پایان بسیار تلخ داشتیم، مادرک سرسفیدم به کرونا گرفتار شد و به دلیل مریضی شکر، بعداز یک هفته برای همیشه ما را رها کرد و جهان فانی را وداع گفت.”

او تصریح کرد که به تعقیب مادرش، تمامی اعضای خانواده اش به این بیماری مصاب گردیده؛ اما دوباره صحت یاب شدند.

موصوف از مردم خواست که کرونا را جدی گرفته، همیشه و به خصوص در ایام عید، رهنمودهای صحی را جداً رعایت کنند تا به سرنوشت او دچار نشوند.

درهمین حال، فدا محمد باشندۀ چهلستون شهر کابل که برای خریداری میوه خشک به مندوی شهر کابل آمده بود، گفت: “مه همیشه از ماسک استفاده می کنم و خانوادۀ خوده تشویق می کنم که بدون ماسک از خانه بیرون نشوند.”

وی افزود که در ایام عید، به دید و بازدید دوستان و اقاربش، می رود؛ اما رهنمودهای صحی را جداً رعایت می کند.

قابل ذکر است که ویروس کرونا؛ نخستین بار درقوس ۱۳۹۸، در اوهان چین و سپس در سایر کشورهای جهان گسترش یافت. نخستين واقعۀ مثبت آن در پنجم حوت همان سال، در هرات ثبت گرديد.

پس از افزایش این بیماری در کشور، به اساس فیصلۀ کابینه، به منظور جلوگيرى از شيوع ويروس کرونا، از (۸ حمل) سال‌گذشته در کابل، قيود بر گشت و گذار وضع گردیده و بر علاوۀ ادارات غيرضرورى دولتى، دکان‌ها، رستورانت‌ها و مارکیت‌های تجارتی نیز براى سه هفته رخصت شدند که با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، قیود گشت و گذار در شهرکابل تمدید گردید.

قابل ذکر است که از آغاز شیوع بیماری کرونا تاکنون، در افغانستان بیش از ۶۲ هزار و ۷۰۰ تن به ویروس کرونا مبتلا شده و از این میان ۲۷۱۳ تن جان باخته اند.

به اساس گزارش­های منتشره؛ تاکنون در تمام جهان، بيش از ۱۵۳ ميليون تن به ويروس کرونا مبتلا شده اند، که بالاتر از ۱۳۰ ميليون تن شان دوباره صحت ياب؛ اما بيش از ۳،۲ ميليون تن فوت نموده اند.

عزیزالله همدرد


این گزارش تحقیقی، با حمایت مالی اتحادیه اروپا تهیه شده است؛ مسئوليت محتوای آن تنها به عهدۀ پژواک بوده و الزاماً بیانگر دیدگاه های اتحادیه اروپا نمی باشد.

Hits: 9984

Check Also

سخنان مایکل مک‌کال در مورد ایجاد مؤسسات جعلی در افغانستان ادعای اثبات ناشده‌است

کابل (پژواک ۲۴ جدی ۱۴۰۲): رئیس کمیتهٔ روابط خارجی مجلس نماینده‌گان کانگرس امریکا گفته که ا…