نادرست - May 4, 2021

گزارش بحث خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه جولای، نا درست است

کابل(پژواک، ۱۴ ثور ۱۴۰۰): سفارت امریکا در کابل و سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، آن گزارشی را که گویا خليلزاد، با طالبان در مورد پایان روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه جولای سال جاری گفتگو نموده، رد کرده اند.

ادعا: طالبان و امریکائیان دربارۀ پایان روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا اوایل ماه جولای، در حال بحث هستند.

طالبان بر بنیاد توافقنامۀ دوحه، خواستار بیرون شدن تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می بودند؛ اما جوبايدن رييس جمهور امريکا اعلان نمودکه روند، در ماه سپتمبر سال جالى پايان مى يابد؛ اماطالبان اين تصميم جديد امريکا را نقض توافقنامۀ دوحه می ‌دانند و شرکت در هر گونه نشست صلح را رد کرده ‌اند.

اما طلوع نیوز، گزارشی را دیروز (دوشنبه، ۱۳ ثور)  به نقل از «منابع آگاه» منتشر کرده است که اکنون طالبان، با امریکا در حال مذاکره هستند که روی ماه جولای همچون یک زمان میانه برای بیرون شدن تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان، به توافق برسند تا بی اعتمادی به میان آمدۀ دو طرف، از میان برداشته شود.

در خبر آمده است که اگر امریکا و طالبان در این باره به یک توافق برسند، طالبان دوباره به مذاکرات برخواهند گشت، در نشست ترکیه که قرار است برای صلح افغانستان برگزار شود، شرکت خواهند کرد و خشونت ‌ها را نیز کاهش خواهند داد.

سیداکبر آغا فرمانده پیشین طالبان، در این مورد به طلوع نیوز گفته است: «همانگونه که امریکا برای خروج وقت تعیین کرده است، طالبان آن را قبول ندارند و یک زمان تعیین خواهد شد که یک زمان میانه باشد و برای هر دو طرف قابل قبول باشد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، اخیراً با هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان نیز دیدارهای جداگانه داشته‌ است.

حقیقت یابی:

یک مقام بلند پایه سفارت امریکا در کابل، این خبر را رد کرده که گویا زلمی خلیلزاد در قطر با طالبان در مورد تقسیم اوقات جدید خروج نیروها بحث و گفتگو کرده است.

این دیپلمات بلند پایه، امروز گفت که خلیلزاد برای تعیین تقسیم اوقات جدید خروج نیروی ها به قطر نرفته بود، بلکه او در قطر با طالبان در مورد پیشرفت ها در مذاکرات دوحه، تدوير کنفرانس استانبول و کاهش خشونت ها گفتگو کرده است.

موصوف افزود که تقسیم اوقات خروج نیروها از افغانستان، بعد از مشوره ها با مقامات نظامی اعلان شده است. اگر حین خروج، طالبان حمله کنند، با پاسخ تند مواجه خواهند شد.

همچنان، داکتر نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، به آژانس خبری پژواک گفت: «در این مورد چیزی نیست.»

نتیجه: گزارش نشر شده در مورد بحت و گفتگو در مورد تعیین زمان جدید خروج نیروهای امریکایی در ماه جولای را یک منبع سفارت امریکا در کابل رد کرده و گفته که خلیلزاد، در قطر با طالبان در این مورد بحث نکرده است؛ همچنان سخنگوی طالبان در قطر نیز اینچنین بحث و گفتگو را رد کرده است.

فیصله: گزارش نشر شده به ارتباط بحث خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا اوایل ماه جولای، نا درست است.

احمدشاه عرفانیار

Hits: 2114

Check Also

مکتوب‌ نشرشده در مورد قیود شب‌گردی جعلی است

کابل (پژواک، ۸ جوزا ۱۴۰۳): وزارت دفاع ملی می‌گوید، مکتوب نشرشده در مورد وضع قیود شب‌گردی ج…