نادرست - April 15, 2021

گزارش آمادگی “حکومت و امارت” برای آتش بس نادرست است

کابل (پژواک، ٢٣ حمل ١٤٠٠): گزارش یک صفحۀ جعلی فیسبوک بنام “تلویزیون صلح” که از سوی صدها تن دست به دست شده و میگوید “حکومت و امارت” آماده شدند که در نشست ترکیه آتش بس نمایند، نادرست است.

قرار است نشست ترکیه در خصوص صلح افغانستان تحت مدیریت سازمان ملل متحد با حضور برخی کشورهای منطقه و جهان، نمایندگان دولت افغانستان، احزاب سیاسی و طالبان در جریان ماه جاری اپریل راه اندازی شود.

ادعا: حکومت افغانستان و طالبان برای آتش بس آماده شده اند.

یک صفحۀ جعلی فیسبوک بنام “تلویزیون صلح” دو روز قبل یک متن که دارای اشتباهات املایی نیز می باشد، تحت عنوان “خبر فوری” در خصوص آتش بس منتشر کرده است.

این صفحه نگاشته است: “پیش از پیش برای هموطنان رنج دیده مژده میدهم، ان شاالله رمضان آینده خاتمۀ جنگ ۴۰ ساله کشور خواهد بود، از یک منبع باوری گزارشی را بدست آوردیم که (حکومت افغانستان) و (امارت اسلامی افغانستان) برای آتش بس در نشست ترکیه آماده شدند، در ماه مبارک رمضان آتش بس اعلام می شود، برای تمام افغان ها تبریک میگویم. این مطلب را شیر نمایید که هموطنان رنج دیده ما آگاه شوند.”

برخی افراد بالای این گزارش نادرست اعتماد کردند؛ امروز (تاریخ ۲۳ حمل) حوالی ساعت ۱:30 بعد از چاشت توسط ۵۵۴ تن در صفحات اجتماعی شریک کرده و شماری از کاربران شبکۀ های اجتماعی بر اساس این گزارش “آتش بس” را برای مردم تبریک گفته است.

از این صفحۀ فیسبوک از طریق پیام در این مورد پرسیده شد اما جواب ندادند.

حقیقت یابی:

صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به آژانس خبری پژواک گفت، یک تلویزیون خصوصی بنام صلح در این وزارت ثبت است؛ اما تا هنوز طی مراحل رسمی جواز آن تکمیل نشده است.

رامین امیری مدیر مسئول این تلویزیون نیز می گوید، در نظر داریم که این تلویزیون در ولایت هرات آغاز به فعالیت نماید؛ اما تا هنوز برنامه های رسمی را آغاز نکرده است.

از نزد وی در خصوص چگونگی گزارش یک صفحۀ فیسبوک بنام صلح مبنی بر آتش بس پرسیدیم. وی گفت که این صفحه جعلی می باشد و آنها در صفحۀ خود چنین مطلب را نشر نکرده است.

این در حالیست که تاهنوز روی طرح های صلح بحث ها جریان دارد که از سوی حکومت، احزاب و نهادهای مختلف ارایه شده است. این طرح ها که آتش بس نیز در آن شامل است، برای نشست ترکیه ارایه می شود و تا هنوز مشخص نیست که در این نشست چگونه فیصله خواهد شد.

روز گذشته شورای عالی مصالحۀ ملی گفته بود که کمیتۀ اختصاصی این شورا مسودۀ طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان را نهایی و بخاطر تصویب به کمیتۀ رهبری این شورا تسلیم نموده است. تا کنون واضح نیست که طرح ذکر شده چه وقت و به کدام شکل تصویب خواهد شد.

بر اساس گزارش دیروز آژانس خبری پژواک، هیات های امریکا، ترکیه، ملل متحد و قطر، پیش نویس نُه ماده یی «اصول مشترک» را به هدف توافق روی برخی موارد مهم گفتگوهای صلح، قبل از برگزاری نشست استانبول، به هیات های دو طرف افغانستان سپرده اند.

در یک مادۀ این پیش نویس آمده است: “تمام افغان ها از موجودیت چندین منازعه رنج برده اند، ما درخواست مخلصانۀ آنها را جهت پایان دادن به جنگ احترام گذاشته و متعهد به پذیرش تقاضای آن ها جهت یک افغانستان صلح آمیز از طریق مشارکت سیاسی و آتش بس دایمی و فراگیر هستیم.”

سفارت افغانستان در قطر به تاریخ ۱۸ ماه حمل گفته بود که تیم مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان نظر خود را در این مورد شریک کرده؛ اما طالبان برای شریک ساختن نظر شان دو روز وقت خواسته است. طالبان تاهنوز در این مورد به رسانه ها چیزی نگفته اند.

نتیجه: یک صفحۀ جعلی فیسبوک بنام تلویزیون صلح خبر داده است که طالبان و حکومت افغانستان برای آتش بس آماده شدند؛ اما مدیر مسئول تلویزیون صلح میگوید که این صفحه جعلی می باشد و آنها چنین مطلب را نشر نکرده اند.

فیصله: گزارش مبنی بر آمادگی حکومت و طالبان برای آتش بس نادرست است.

 

احمد صهیب حسرت

Hits: 3935

Check Also

مکتوب‌ نشرشده در مورد قیود شب‌گردی جعلی است

کابل (پژواک، ۸ جوزا ۱۴۰۳): وزارت دفاع ملی می‌گوید، مکتوب نشرشده در مورد وضع قیود شب‌گردی ج…