نادرست - January 30, 2021

سخنان یک عضو تیم گفتگوکنندۀ صلح در مورد حکومت موقت نظر تیم را ابراز نمی کند

کابل (پژواک، ۹ دلو ۹۹): تیم های مذاکره کنندۀ صلح دولت و طالبان، روی ایجاد حکومت موقت بحث ننموده و اظهارات یک عضو تیم دولت در این مورد نظر شخصی او می باشد.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که تا حال روی حکومت موقت بحث نشده و تیم گفتگوکننده دولت نیز می گوید که در این مورد، هنوز بین تیم های مذاکره کننده گفتگو نشده است.

در شبکه هاى اجتماعی، صدای یکتن از اعضای تیم مذاکراتی صلح دولت افغانستان (محمد امین احمدی)، دست به دست میشود. او در مورد به میان آمدن حکومت موقت اظهار نظر نموده است.

درین صدا، احمدی می گوید: “رییس جمهور غنی مورد قبول دنیا نیست، حکومت موقت و انتقالی آمدنی است، کمک های جهانی مشروط است و آنچه آنها بخواهند همان میشود، آنها صلح می خواهند.”

وی افزوده است که یک حکومت مشترک ایجاد می شود که اشرف غنی درآن نیست، ابتدا باید نظام نجات داده شود، نه حکومت؛ رییس جمهور غنی و حکومت فعلی، قربانی میشود؛ زیرا که حمایت جهانی را ندارد.

نظر رسمی امین احمدی:

محمد امین احمدی عضو تیم مذاکراتی دولت افغانستان؛ این صدا را رد نمی کند؛ اما می گوید که این موضوع در یک نشست شخصی گفته شده است.

وی بر نشر این صدا انتقاد کرده و گفته است که از آن، در شبکه های اجتماعی، استفادۀ نادرست و غیر اخلاقی شده است.

امین گفته است: “هر شخص، مالک حرف خود در فضای خصوصی با دوستان‌خویش است. کسی حق ندارد به شکل غیر قانونی وارد فضای خصوصی افراد شود و سپس با استفاده از نام و عنوان وی، کلیپ ساخته وارد فضای عمومی کند.”

موصوف گفته است که سخن گفتن از حکومت موقت زود است، به صورت ناآگاهانه مخالف با مصالح جمهوری است. اگر کسی واقعا جمهوری‌خواه و طرفدار نظام مبتنی بر قانون اساسی است، نباید این موضوع را پیش از وقت مطرح کند.

ما با اتحاد خود می‌توانیم صلح بیاوریم، تغییر مسالمت آمیز حکومت با حفظ نظام جمهوری، می‌تواند از ابزارهای مسالمت آمیز صلح باشد؛ اما پیش از آن لازم است که جنگ ختم شود. جنگ، راه تغییر و اصلاح نیست و جنگ را مطابق آیات قرآن، احادیث شریف و فتوای علما حرام می‌دانم.

به گفته موصوف؛ تا جنگ باشد تغییر حکومت محال است و خیال. نباید به نفع مخالفان جمهوری فعالیت کرد.

نظر تیم مذاکرتی:

از جانب دیگر؛ در خبرنامه تیم مذاکراتی دولت نیز آمده است که به تازه گی نظر شخصی منسوب به یکی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان که مورد تایید خودش قرار نداشته و رد شده است، در صفحات مجازی دست به دست می‌شود.

منبع افزوده است که هیئت مذاکره کنندۀ دولت تاکید میکند که به مذاکرات صلح، به هدف تقویت نظام و ارزش‌های امروزی افغانستان به شمول احترام به اساسات جمهوری و اصل مشروعیت رأی مردم در قدرت، باور دارند.

در خبرنامه همچنين آمده است پروسه‌هایی را که باعث انقطاع و پيچيدگى در این عرصه شود، برخلاف ثبات ‌و صلح پایدار در کشور می‌دانند.

فریدون خوځون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی نیز در فیسبوکش، پُست امین احمدی را شیر کرده است.

موقف حکومت:

هرچند که حکومت افغانستان، نسبت به سخنان امین احمدی واکنش نشان نداده؛ اما دواخان مینه پال معاون سخنگوی رییس جمهور، به آژانس خبری پژواک گفت که حکومت موقت، برخلاف قانون اساسی است و برای مردم افغانستان هم قابل قبول نمی باشد.

اشرف غنی رئیس جمهور، چند روز قبل در سفر به ننگرهار، طی سخنانی در یک نشست مردم گفته است که زمام کشور را به یک حکومت منتخب واگذار میکند.

نتیجه: امین احمدی عضو تیم مذاکراتی حکومت، در صفحۀ فیسبوک خود به طور رسمی، حکومت موقت را رد کرده و آن را قبل از وقت خوانده است. همچنین تیم مذاکراتی و شورای عالی مصالحه ملی حکومت، این خبر را رد کرده و آن را ادعای (منسوب و شخصی)  دانسته اند.

فیصله: اظهارات امین احمدی در مورد حکومت موقت، شخصی بوده و جنبۀ رسمی ندارد.

جاوید همیم کاکر

Hits: 3545

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…