گزارش های فیچری - August 11, 2021

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای درمان آن باید از آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین استفاده شود”، در صفحات اجتماعی دست به دست می شوند؛ اما آگاهان طب آن رد کرده می گویند که هیچ نهاد معتبر صحی، این موضوع را تایید نکرده است.

ادعا: تحقیقات در روسیه نشان می‌دهد که کرونا باکتریا است، نه ویروس و برای درمان آن، باید از آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین استفاده شود.

شایعات:

صفحۀ  فیسبوک زیر نام «خبرهای تازه از سراسر جهان»، نگاشته است، تحقیقات در روسیه نشان می‌دهد که کرونا، ویروس نیست، بلکه باکتری است که در اثر قرار گرفتن آن در معرض اشعه و لخته شدن خون باعث مرگ انسان می‌شود.

این کاربر فیسبوک، در ادامه نوشته است که داکتران در روسیه، بازوها، پاها و سایر قسمت‌های اجساد بیماران کرونایی را باز و روی آن تحقیق کردند و متوجه شدند که  در رگ‌ها  خون لخته و فرسوده شده و باعث انسداد جریان خون و کاهش اکسیجن گردیده است.

در این پست فیسبوکی اضافه شده است: «به بیمارانی که نتیجه شان مثبت بوده است، اسپرین ۱۰۰ میلی گرام و ایمروماک داده شد و در نتیجه بیماران شروع به بهبودی کردند و صحت آن‌ها بهتر شد. وزارت بهداشت روسیه، بیش از ۱۴۰۰۰ بیمار را در یک روز تداوی کرده است.»

منبع نوشته است، در نتیجه وزارت صحت روسیه، روش درمانی کووید۱۹- را تغییر داد و پیشنهاد کرد که برای تداوی بیماری کرونا از آنتی بیوتیک‌ها و اسپرین مصرف شود.

شماری از کاربران دیگر این مطلب را از طریق صفحات مجازی شان نشر کرده اند.

حقیقت‌یابی:

داکترحشمت‌ الله فیضی، موظف دربخش مراقبت‌های جدی یا (ICU) شفاخانۀ افغان– جاپان، به پژواک گفت که تاکنون هیچ سایت رسمی روسیه در مورد این‌که «گویا کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای درمان آن باید از آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین استفاده شود»، مطلبی را نشر نکرده است.

وی افزود که در فیسبوک هر نوع مطالب نشر می‌شود؛ اما تا زمانی‌که توسط یک ژورنال رسمی به نشر نرسد، نمی‌توان به آن باور کرد.

موصوف، با تاکید گفت که کرونا یک نوع ویروس است که در گذشته نیز وجود داشت؛ اما در سال ۲۰۱۹ کشف شد.

این آگاه طب گفت که کرونا غلظت خون را بالا می‌برد، رگ‌ها را مسدود و شش‌ها را از فعالیت باز می‎ دارد، باعث ایست قلبی و تنفسی می‌گردد و در نهایت این عملکرد، سبب مرگ بیمار کرونایی می‌شود.

وی گفت با توجه به این خاصیت کرونا، داکتران برای بیماران کرونایی، دوای ضد لخته شدن خون توصیه می کنند.

در همین حال داکتر بازمحمد شیرزاد، مشاور پیشین وزارت صحت عامه، به آژانس خبری پژواک گفت مطلب مذکور که در شبکه‌های مجازی به نشر رسیده، یک شایعه است.

وی، با ذکر این‌که اکثراً چنین شایعات به هدف جلب توجه صفحات مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود، افزود که در ضمن، شماری از سازمان‌های مخالف واکسین کرونا نیز همچو شایعات را پخش می‌کنند.

موصوف گفت کرونا خاتمه نیافته و هنوزهم در حال ایجاد موج‌های جدید است و  تحقیقات در خصوص کرونا و جهش‌های جدید آن ادامه دارد و همه را نگران کرده است.

او تصریح کرد که تاکنون هیچ پوهنتون، و سازمان تحقیقاتی صحی در جهان، این موضوع آسپرین و انتی بیوتیک ها را تایید نکرده است.

داکتر عثمانی طاهری معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، به پژواک گفت که ویروس‌ها و باکتریاها وجه مشترک ندارند و از نظر بیولوژیکی خیلی تفاوت دارند، اینها می‌توانند سبب ایجاد مرض شوند.

وی با ذکر این‌که ویروس کرونا بیش‌تر سیستم تنفسی را مورد تهاجم قرار می‌دهد و با نرسیدن اکسیجن و عدم تبادله گازات در شش‌ها، سبب لخته شدن خون می‌شود گفت که بیش‌تر دامنگیر کسانی می‌شود که امراض قلبی و تنفسی دارند.

موصوف درادامه صحبت هایش گفت که ویروس‌ها کوچک‌ترین ذره یی است که سبب ایجاد مرض می‌شود و نسبت به باکتریا ۱۰۰ مرتبه کوچک‌تر است و از جمله موجودات زنده محسوب نمی‌شوند؛ اما باکتریاها موجودات زنده هستند.

طاهری، با اشاره به تداوی ویروس‌ها گفت که ویروس‌ها توسط آنتی‌بیوتیک‌ها تداوی نمی‌شوند؛ اما بالای باکتریاها تاثیر دارد.

به گفتۀ وی، ویروس کرونا یک ویروس جدید است و تحقیقات در مورد آن جریان دارد و هنوزهم بصورت کامل شناخته نشده است.

او تصریح کرد: «استفاده از اسپرین برای رقیق کردن خون مفید است؛ اما آنتی‌بیوتیک‌ها بالای ویروس‌ها فایده ندارد.»

وی، درادامه گفت با توجه به اینکه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها بالای ویروس‌ها تاثیر ندارد، بنابر این استفاده آن ضرورت نیست؛ اما بخاطرعدم مداخله میکروب دوم در بدن، می‌توان از آن استفاده کرد؛ اما استفاده بیش‌تر آنتی‌بیوتیک‌ها، سبب کاهش معافیت بدن بیمار می‌شود.

نتیجه گیری: گزارش‌هایی که گویا کرونا باکتریا است، نه ویروس و برای درمان آن، باید از آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین استفاده شود، اساس علمی ندارد و هیچ پوهنتون و سازمان‌ تحقیقاتی صحی در جهان، این موضوع را تائید نکرده است.

عزیزالله همدرد

 


این گزارش تحقیقی، با حمایت مالی اتحادیه اروپا تهیه شده است؛ مسئوليت محتوای آن تنها به عهدۀ پژواک بوده و الزاماً بیانگر دیدگاه های اتحادیه اروپا نمی باشد.

Hits: 7777

Check Also

سخنان مایکل مک‌کال در مورد ایجاد مؤسسات جعلی در افغانستان ادعای اثبات ناشده‌است

کابل (پژواک ۲۴ جدی ۱۴۰۲): رئیس کمیتهٔ روابط خارجی مجلس نماینده‌گان کانگرس امریکا گفته که ا…