گزارش وضع قیود بر زنان و برخی موسسات از سوی طالبان، ادعای تایید ناشده است

کابل (پژواک، ۱۰ سرطان ۱۴۰۰): برخی منابع می گویند که طالبان در مناطق تحت کنترول شان، بالای زنان و برخی موسسات، محدودیت هایی را وضع کرده اند؛ اما طالبان و باشندگان محل، این ادعا را نادرست می خوانند.

ادعا: طالبان در مناطق تحت تسلط شان، بر زنان و برخی موسسات، محدودیت هایی را وضع کرده اند.

یک تن به نام فهیم فطرت، در صفحۀ فيسبوک خود نگاشته است که طالبان در مناطق تحت کنترول شان، به دکانداران هشدار داده اند که به زنانی که بدون محرم از خانه بیرون شده باشند، چیزی نفروشند. وی همچنان گفته است: “طالبان در ولسوالی آقچۀ ولایت جوزجان، بر رفت آمد زنان بدون محرم، قیود وضع کرده اند.”

این متن، در شبکه های اجتماعی زیاد دست به دست شده است.

یک منبع موثق در کابل که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به آژانس خبری پژواک گفت که طالبان در ولسوالی های دهنۀ غوری، دوشی، تاله و برفک ولایت بغلان، این محدودیت ها را وضع کرده اند و به زنان اجازه نمی دهند که بدون محرم، از خانه خارج شده و به شهر بروند.

به گفتۀ این منبع باشندگان محل، از وضع قیود بالای زنان از سوی این گروه، شدیداً ابراز نگرانی کرده و میگویند که همچنان طالبان در ولسوالی دهنۀ غوری این ولایت، هر خانواده را مجبور کرده که برای ۶۰ عضو این گروه غذا تهیه نمایند.

همچنان یک عضو اتحادیۀ جوانان ولسوال بغلان جدید، به آژانس خبری پژواک گفته است که طالبان، دستور مشابهی را در این ولسوالی نیز داده اند.

به گفتۀ وی، از سبب این محدودیت ها خانواده های بیشتر مجبور به ترک خانه ها شده و به شهر پلخمری مرکز این ولایت بیجا شده اند.

یک منبع دیگر که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفت که در مناطق تحت کنترول طالبان در ولایت جوزجان، با موسسات غیر دولتی برخورد بسیار بد صورت می گیرد و به موسساتی که در بخش تعلیم و تربیه خدمات ارایه می کنند، اجازه نمی دهند.

وی افزود: “به موسسات داخلی و خارجی از طرف طالبان محلی گفته می شود که با دفتر سیاسی طالبان در قطر تماس بگیرند. کارمندان موسسات ودان، اکتید، حمایت اطفال، برگ و سویدن را تهدید، زندانی و تحقیر می کنند.

این موضوع را با کمیتۀ سویدن شریک کردیم؛ اما تاهنوز پاسخ نداده است.

حقیقت یابی:

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح، در این مورد به آژانس خبری پژواک گفت که این ادعاها حقیقت ندارد.

محراب الدین یک تن از باشندگان ولسوالی نهرین ولایت بغلان نیز به آژانس خبری پژواک گفت که در این ولسوالی، از سوی طالبان محدودیتی وجود ندارد که زنان بدون محارم به شهر نروند.

حمیده طاهری فعال مدنی در بغلان مرکزی نیز گفت که شهر باز است، به شکل سابق ازدحام است و به هیچ کس از سوی طالبان چیزی گفته نشده است.

وی افزود که طالبان، تاهنوز کدام محدودیتی وضع نکرده اند؛ اما خود زنان کمی ترس دارند و به شکل قبلی آزادانه رفت و آمد نمی کنند.

حمیدالله یک تن از باشندگان ولایت جوزجان، در این مورد گفت که گزارشات مبنی بر وضع قیود بر زنان و موسسات تعلیمی، حقیقت ندارد.

وی افزود: “روز گذشته شایعه بود که طالبان یک زن را سنگسار می نمایند، بعداً آوازه شد که طالبان در برخی مناطق ولایت جوزجان، بر فروش گوشت مرغ قیودات وضع کرده اند. تمام این گزارشات نادرست است، من با باشندگان هر محل گفتگو کردم و طالبان در مناطق تحت کنترول شان، بالای مردم هیچ گونه قیوداتی وضع نکرده اند.”

به گفتۀ وی، طالبان تنها در ولایت جوزجان، بالای موترهای مسافربری ۲۰-۳۰ افغانی محصول وضع کرده اند.

گلالی صافی عضو مشرانوجرگه، در یک گروپ واتس اپ، در خصوص وضع محدودیت ها از سوی طالبان بر زنان، نگاشته است: “طالبان در ولسوالی بلخ ما عشر حواله کرده؛ اما بالای زنان محدودیت وضع نکرده اند.

نتیجه:برخی منابع می گویند که در برخی مناطق تحت کنترول طالبان، به زنان اجازه داده نمی شود که بدون محرم از خانه بیرون شوند و همچنان جلو فعالیت برخی موسساتی را که در بخش تعلیم و تربیه خدمات ارایه می کردند گرفته اند؛ اما طالبان و شماری از باشندگان محل، این ادعاها را نادرست می خوانند.

فیصله:گزارش در مورد وضع قیود در برخی مناطق از سوی طالبان بر زنان و شماری از موسسات، ادعای تایید ناشده است.

احمد صهیب حسرت

Hits: 9062

Check Also

مکتوب‌ نشرشده در مورد قیود شب‌گردی جعلی است

کابل (پژواک، ۸ جوزا ۱۴۰۳): وزارت دفاع ملی می‌گوید، مکتوب نشرشده در مورد وضع قیود شب‌گردی ج…