نادرست - April 29, 2021

گزارش در مورد رهایی هفت هزار زندانی طالب در اسرع وقت، نادرست است

کابل (پژواک، ۶ ثور ۱۴۰۰): این گزارش که گویا ۷۰۰۰ زندانی طالب، به زودی رها و اسامی رهبران آنها از لیست سیاه حذف خواهد شد، نادرست است و از صفحۀ جعلی تویتری به نام “عباس ستانکزی” نشر شده است.

ادعا: در آیندۀ نزدیک، هفت هزار زندانی طالب آزاد و اسامی رهبران آنها از لیست سیاه حذف خواهد شد.

خامه پرس، ویب سایت خبریال، تلویزیون خصوصی آریانا نیوز و برخی رسانه های دیگر، امروز در یک گزارش گفته اند که شیر محمد عباس ستانکزی معاون هیئت مذاکراتی طالبان، در صفحۀ تویترش نگاشته است که به زودی ۷ هزار زندانی دیگر طالبان آزاد و نام های رهبران طالبان، از لیست سیاه سازمان ملل متحد حذف خواهد شد.

این گزارش در رسانه های اجتماعی نیز دست به دست شده است.

حقیقت یابی:

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح، این گزارش را نادرست خوانده و گفته است: “شیر محمد عباس ستانکزی معاون هیئت مذاکراتی امارت اسلامی افغانستان، هیچ اکاونت تویتر ندارد.”

مجاهد، عکس تویتر ساخته شده به نام عباس ستانکزی را نیز نشر کرده و افزوده است: “این اکونت جعلی است، به آن اعتنا نکنید.”

این در حالیست که حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان، شنبۀ گذشته (چهارم ثور) گفته بود تا زمانیکه توافق صلح صورت نگیرد، دولت افغانستان زندانیان دیگر طالبان را رها نمی کند؛ بخاطریکه به گفتۀ وی حکومت قبلاً نیز زندانیان طالبان را آزاد نمود؛ اما برای صلح فایده نکرد.

حکومت افغانستان، قبلاً ۵۰۰۰ زندانی طالب؛ و طالبان ۱۰۰۰ زندانی دولت را رها کرده بودند.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور نیز قبلاً گفته بود که رهایی پنج هزار زندانی، اشتباه بزرگ حکومت بود و دوباره تکرار نخواهد شد.

بر اساس توافق دوحه؛ پس از آغاز مذاکرات بین الافغانی (تاریخ ۲۲ ماه سنبلۀ سال گذشته)، در مدت سه ماه باید تمام زندانیان طالبان آزاد می شدند.

همچنان در این توافق آمده است که با آغاز مذاکرات بین الافغانی، امریکا با شورای امنیت سازمان ملل متحد و اعضای دیگر و افغانستان، بخاطری تلاش های دیپلماتیک را آغاز خواهند کرد که تا ۲۹ ماه می سال ۲۰۲۰، اسامی طالبان از لیست سیاه حذف شود.

نتیجه: برخی رسانه ها بر اساس پُست تویتر معاون دفتر سیاسی طالبان، گزارش داده اند که هفت هزار زندانی طالبان آزاد می شوند و اسامی رهبران طالبان، از لیست سیاه حذف می شود؛ اما طالبان این صفحۀ تویتر را جعلی می خوانند و می گویند که عباس ستانکزی، هیچ صفحۀ تویتر ندارد.

حکم: گزارش در مورد حذف اسامی رهبران طالبان از لیست سیاه و رهایی هفت هزار زندانی طالب در آیندۀ نزدیک، نادرست است.

 

احمدشاه عرفانیار

Hits: 1596

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…