درست - April 15, 2021

خبرهای نشرشده مبنی بر نقد سروردانش درمورد طرح شورای عالی مصالحه حقیقت دارد

کابل(پژواک،۲۴ حمل ۱۴۰۰):گزارش های منتشره از سوی برخی رسانه ها به نقل از سرور دانش مبنی بر طرح شورای عالی مصالحه توهینی برای طرح رییس جمهور است، حقیقت دارد، دانش در صفحه فیسبوک خود این طرح را ضعیف خوانده و گفته است، عمدا خواسته شده تا طرح حکومت را مبهم جلوه دهند.

شورای عالی مصالحه ملی در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: “کمیته‌ی تهیه و توحید پیش‌نویس طرح صلحِ کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی، امروز (یکشنبه، ۲۲ حمل) پیش‌نویس طرح جمهوری اسلامی افغانستان را پس از تدقیق نهایی کرد.”

منبع می نویسد که قرار است پیش‌نویس طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان به ‌زودی در نشست کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی جهت تأیید ارایه ‌شود.

به نقل از شورای عالی مصالحه پیش‌نویس طرح صلح که پس از تحلیل و توحید دیدگاه‌های مطرح شده در رابطه به صلح، تهیه شده است و بر حفظ و تقویت نظام جمهوری، حقوق شهروندی، حقوق بشر، آزادی بیان، رسانه‌ها، انتخابات، نهادهای ملی و ختم دایمی جنگ تأکید دارد.

به دنبال نشر این موضوع از شورای عالی مصالحه، برخی رسانه ها گزارشهای مبنی بر نقد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مورد این طرح را به نشر سپرده اند.

خبرگزاری خامه پرس گزارشی مبنی: «دانش: بر طرح شورای عالی مصالحه توهینی برای طرح رییس جمهور است.»

خامه پرس همچنان نوشته است که معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نقدی را مبنی بر متن توافقنامه صلح افغانستان که به روز یکشنبه به زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان سپرده شده است، در صفحه فیسبوکش نشر کرده و گفته است که این طرح بیشتر دیدگاه یک گروه را انعکاس داده و نظر جمهوری و طرح رییس جمهور در این سند توضیح نیافته است.

درهمین حال روزنامه صبح کابل نیز گزارشی مبنی بر: « سرور دانش: در طرح صلح شورای عالی مصالحه، به طرح رییس‌جمهور توهین شده است.»

روزنامه اطلاعات روز نیز خبری را زیر عنوان: « سرور دانش: طرح صلح شورای مصالحه جامع و قابل ارائه در نشست استانبول نیست.»

در صفحه فیسبوک در دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری نیز کاپی این نقد زیر عنوان« نقدی کوتاه و ابتدایی بر طرح صلح گروه توحید شورای عالی مصالحه:«به قلم استاد دانش معاون رئیس جمهور »  شریک شده است.

دانش گفته است:« آنچه در ۲۲ حمل ۱۴۰۰ به نام طرح «توافقنامه صلح» به عنوان طرح توحید شده، توسط گروه تخنیکی توحید نظریات شورای عالی مصالحه ارائه شده، کاستی ها و ضعف های بسیار زیادی دارد که باید همه صاحب نظران و مردم شریف کشور نظرات و نقدهای خود را در مورد این طرح ارائه کنند. اما تا آن زمان لازم می بینم چند نکته و ملاحظه کوتاه را یادآوری کنم.»

دانش می گوید که در این طرح، با طرح رئیس جمهور و حکومت افغانستان، برخورد توهین آمیز صورت گرفته است و هیچ گونه توضیحی در باره آن ذکر نشده و تنها یک تصویری بسیار فشرده از فهرست آن ارائه شده است، در حالی که همین طرح (حکومت صلح) به عنوان گزینه الف هم معرفی شده که اصولا باید گزینه نخست و برگزیده تلقی شود و امتیازات آن برجسته گردد ولی در مقابل، طرح ب (دولت انتقالی) که طرح درجه ۲ است چندین برابر با توضیحات و تفصیلات بیان شده و مبنای تمام مباحث و راهکارهای بعدی قرار گرفته است و طرح الف نادیده گرفته شده است و این یک نگرش یک جانبه گروه تخنیکی را نشان می دهد که عمدا خواسته طرح حکومت را مبهم جلوه دهد و به حاشیه براند.

دانش در بخش گروه کاری شورای عالی مصالحه را به کم کاری متهم نموده و گفته است که آنها فقط طرحی که از سوی ایالات متحده امریکا پیشکش شده بود را دستکاری کرده و از خود هیچ‌گونه ابتکاری نداشته است.

معاون رییس جمهور همچنان تاکید کرده است که این طرح قابل ارائه به نشست استانبول یا نشست دیگر نیست و باید از نو و با دقت بیشتری طرح جامع و مورد توافق همه تدوین گردد.

گفته می شود در طرحی که از سوی شورای عالی مصالحه آماده شده، ساختار نظام در دوره حکومت انتقالی صلح، ریاستی برعلاوه صدر اعظم اجرایی تعریف شده و در دوره پسا حکومت انتقالی، روی نظام پارلمانی و صدارتی تاکید شده است.

اما معاون رییس جمهور در نقدش از نظام ریاستی با چهار معاون بشمول یک زن حمایت نموده و آنرا برای ثبات و عدالت اجتماعی در افغانستان مقبول دانسته است.

دانش می گوید: «اگر هدف از طرح صلح، ختم جنگ و مشارکت عادلانه اقوام باشد، نظام ریاستی با لحاظ خصوصیات ذیل می تواند هدف را بیشتر و بهتر برآورده سازد: یک رئیس جمهور منتخب با آرای عمومی مردم افغانستان منسوب به هر قومی که باشد و با چهار معاون به شمول یک زن از چهار قوم دیگر (غیر از قومی که رئیس جمهور منسوب به آن باشد) و بدون شماره گذاری و با صلاحیت های اجرایی تصریح شده در قانون اساسی برای معاونین و با محدود ساختن صلاحیت های کنونی رئیس جمهور که در ماده ۶۴ قانون اساسی بیان شده است و همچنین با دادن صلاحیت های لازم به ادارات محلی و دخیل ساختن مردم محل و شوراهای محلی در انتخاب یا تعیین والیان و همچنین توزیع عادلانه بودجه ملی به همه ولایات با رعایت انکشاف متوازن و نقش برجسته شوراهای ولایتی و شاروالی های منتخب ولایات. »

‏عطا محمد نور که یک تن از اعضای کمیته توحید طرح ها می باشد، در واکنش با نقد سرور دانش بر طرح صلح شورای عالی مصالحه ملی  گفته است: «ما طرح رییس جمهور و دولت را دست کم نگرفته‌ایم و خواست مردم که صلح است برای ما اهمیت دارد.»

نتیجه  برخی رسانه ها گزارش های را منتشر کرده اند که محمد سرور دانش بر طرح صلح شورای عالی مصالحه نقد نموده و آن را توهین بر طرح رئیس جمهور خوانده است، کاپی این نقد در صفحه اجتماعی فیسبوک معاون دوم رئیس جمهور نیز گذاشته شده است.

فیصله: گزارش مبنی نقد سرور دانش به طرح شورای عالی مصالحه حقیقت دارد.

 

خواجه نصیر احمد صدیقی

Hits: 4136

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…