تداوی کرونا توسط دواهای یونانی و گیاهان طبیعی مبنای علمی ندارد

جلال آباد (پژواک، ۹ حوت ۹۹): یک حکیم یونانی در ننگرهار ادعا می کند که دوایی برای درمان ویروس کرونا را آماده کرده است که هیچ عوارض جانبی و تاثیر خراب ندارد؛ اما وزارت صحت عامه می گوید که بدون واکسین، هیچ دوا برای تداوی ویروس کرونا موجود نیست و هیچ مدرک علمی وجود ندارد که گیاهان طبیعی، برای درمان بیماری کوید- ۱۹ نتیجه داده باشد.

ملكزی ادعا ميکند كه وی تاكنون از طریق این دوا، تداوی ۳۵۰ تن را کرده و هنوزهم بیشتر افرادی که شک بیماری کرونا به خود داشته اند، از مناطق دور به نزد وی می روند.

وی مى افزايد که برای دوای کرونا، گیاهانى را از کوه های ولایات ننگرهار، کنر، نورستان، خوست و لوگر جمع آوری کرده، که به برخی جاها، خود وی رفته و از برخی جاها این گیاهان را از مردم دیگر خواسته است.

طبابت حکیم جنید را، خبرنگار پژواک از نزدیک دیده و به او نیز گفته که دوایی را ساخته است که ضرر ندارد.

جنید افزوده است: “هیچ مواد نشه آور در این دوا نیست، هیچ عوارض جانبی ندارد، اگر حکومت کدام لابراتوار یا پروسه ای دارد، من حاضر هستم که بیاید، من امتحان می دهم، دوایم را آزمایش کند، اگر کدام عوارض جانبی داشته باشد، من حاضرم.”

وی گفته است که معالجه یک بیمار ۲۰۰ افغانی هزینه دارد؛ بخاطر اینکه گیاهان را از مناطق دیگر کوهستانى می آورد، پس مصرف آن بیشتر است.

به گفته حکیم جنید ملکزی، این دوا مثل پودر است، طعم تلخی دارد و نظر به بیماری مریض، از یک تا سه بار در روز خورده می شود؛ اما همه باید دوای تجویز شده در یک قطی را مصرف کنند تا صحت یاب شوند.

وی افزوده است كه طبابت یونانی را از كتاب های بقراط و برخی دیگر از عالمان یونانی آموخته است، معلم وی پدرش مولوی شهاب الدین بود، که از مدرسه نجم الدین آخندزاده فارغ شده بود.

وی علاوه بر آماده کردن دوای کرونا، ادعا می کند که دواهای شکر، فشار خون و بسیاری دواهای دیگر را نیز ساخته است.

حقیقت یابی:

استفاده از دواهای طبیعی در افغانستان، مانند سایر کشورها، ریشه های فرهنگی دارد؛ در حالیکه برخی دواهای طبیعی می توانند برخی دردها را تسکین دهند و طبق تحقیقات ایدیتر آل دوناتو (Al Donato) کانادایی، استفاده از دواهای طبیعی؛ ممکن است در مقابل ویروس های عامه، معافیت یک فرد را بیشتر کند.

به اساس تحقیق اخیر پروژه RIT، شایعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی در مورد تداوی طبیعی بیماری ویروس کرونا در افغانستان، ۶۱ درصد را تشکیل می دهد.

هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه دواهای طبیعی از کوید-۱۹ پیشگیری یا توسط آن تداوی شده باشد، وجود ندارد؛ از همه مهمتر اینکه استفاده از همه دواهای طبیعی هم بی ضرر نیست.

داکتر سید راحت حیدری استاد در پوهنتون ننگرهار و متخصص امراض داخله می گوید که بیشتر حکیمان طبابت یونانی،  در دواهای خود از مواد نشه آور استفاده می کنند که مریض در حال بیماری، زودتر صحت یاب می شود؛ اما بعداً مشکلات دیگر را به بار می آورد؛ حتا به آن معتاد می شود.

از سوی دیگر، داکتر نصيراحمد درانی رئیس صحت عامه ننگرهار می گوید که طبابت یونانى، از مدت ها پیش بین مردم رواج داشته و هنوز از سوی مردم اطراف استفاده می شود؛ اما در مناطق شهری جنبۀ تجارتی را از خود کرده است.

وی به پژواک گفت که آنها یک کمیته ارزیابی تعیین کرده اند؛ تا تمام معاینه خانه ها و اسناد حکیمان مشابه را بررسی کنند.

درانی افزود که وی تاکنون ۲۰ مکان مشابه را بررسی کرده که برخی از آنها بسته شده و هنوزهم این امر جریان دارد، که اسناد حکیم سازندۀ دوا برای کرونا را نیز بررسی خواهند کرد.

از سويی هم، وزارت صحت عامه می گوید که برای تداوی ویروس کرونا، بدون واکسین هیچ دوای دیگر ایجاد نشده است.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، چند روز پیش در مورد گزارش مشابه دیگر، به پژواک گفته بود، که تاکنون هیچ مدرک علمی موجود نیست که برای تداوی ویروس کرونا، از گیاهان طبی و مواد دیگر، دوا تولید شده باشد.

وی افزوده بود که برای درمان ویروس کرونا، تاکنون بدون واکسین، هیچ دوای مؤثر و مصئون دیگر در جهان تولید نشده است.

موصوف افزود که بسیاری از آزمایشات عملی در سراسر جهان انجام شده؛ اما تاکنون محققان نتوانسته اند که برای تداوی ویروس کرونا، کدام دوا را کشف کنند.

وی نيز از مردم خواست تا به چنین شایعاتى باور نکنند و توصیه های صحی را جدی بگیرند.

پیش از این، حکیم الکوزی باشنده ولایت کندهار نیز ادعاى تدای کوید-۱۹ را کرده بود و دوای مایع وی از سوی وزارت صحت عامه منظور نشد، یک بخش از این مخلوط؛ تریاک بود که وزارت صحت عامه استفاده از آن را ممنوع کرد و اعلام نمود که استفاده از این دوا، سبب معتاد شدن به موادمخد و بیماری های دیگر می شود.

نتیجه گیری: هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه دواهای طبیعی از کوید-۱۹ جلوگیری یا آن را معالجه کند، موجود نیست و مهمتر از همه این است که استفاده از تمام گیاهان طبیعی، مصئون نمی باشد.

تصمیم گیری: تداوی کرونا توسط طبابت گیاهای یونانی، هیچ مبنای علمی ندارد و هیچ اسناد ساینسی به نظر نمی رسد که معالجه طبیعی، جلوگیری کوید-۱۹ را کرده باشد و یا هم در تداوی آن نتیجه مثبت داده باشد.

یوسف ظریفی


این گزارش تحقیقی، با حمایت مالی اتحادیه اروپا تهیه شده است؛ مسئوليت محتوای آن تنها به عهدۀ پژواک بوده و الزاماً بیانگر دیدگاه های اتحادیه اروپا نمی باشد.

Hits: 5451

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…