گزارش های فیچری - February 21, 2021

متخصصين: مؤثریت استفاده از «خاک‌شیر» برای بیماران کرونایی افواهات است

کابل(پژواک، ا حوت ٩٩): برخی شهروندان کابل و کاربران شبکۀ‌ اجتماعى فيسبوک، درحالی استفاده از«خاک‌ شیر» را برای درمان بیماران کرونا مفید می‌دانند که متخصصين صحی، نشر چنین مطالب را افواهات خوانده و می‌گویند که يافتن دواى اصلى و مؤثر این بیماری، در تمام جهان تحت مطالعه قرار دارد.

استفاده ازخاک شير، براى تداوى کرونا درحالى توصيه مى­شود که تا کنون هيچ دوايى براى درمان اين بيمارى کشف نشده؛ اما در ماه‌های اخیر برخى کشورها، قادر به ساخت واکسين اين بيمارى شده اند.

طبيبان يونانى مى گويند از خاک شیر که يک نوع گياه طبى مى باشد، براى کنترول فشارخون بلند، کاهش چربى خون، رفع قبضيت و بدبويى دهان و غيره بيمارى ها، استفاده مى گردد.

 کاربران فيسبوک: کرونا توسط شربت خاک شیر تداوی مى شود:

برخى کاربران شبکۀ مجازى فیس‌بوک در روزهاى اخير، مطالبى را مبنى بر مؤثريت خاک شیر براى درمان بيماران کرونا، منتشر کرده اند.

واسع افضلی یک‌تن از کاربران فیس‌بوک، مطلبی را تحت عنوان ” تداوی کرونا توسط شربت خاک شیر” در صفحه اش به نشر رسانده است.

وی نوشته است که پروفيسور جی یانگ از دانشگاه دولتی پکن، اعلام کرده که بهترین و مؤثرترین راه جلوگیری از ابتلا و شیوع ویروس کرونا، استفاده از شربت خاک شیر است .

موصوف، در ادامه نوشته است که این دانه طلایی، به طرز معجزه آسایی به ویروس کرونا حمله ‌ور شده و در کمتر از سه ساعت، آن (ویروس کرونا) را به کُلی نابود می‌کند .

در ادامه مطلب نشر شده آمده است: «نتایج به دست آمده بر روی ۳۰۰ بیمار چینی که با مصرف خاک‌ شیر، درمان قطعی شده اند، یک خبر امیدوارکننده و راه نجات برای کشورهای مورد تهاجم است »

او تصریح کرده است که پروفیسور یانگ، ضمن تاکید بر رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از شیوع این بیماری، بر مصرف حداقل دو بار شربت خاک‌شیر با فاصله شش ساعت، تاکید کرده است.

همچنان ميرحيدر يک تن ديگر از کاربران فيسبوک نيز اين پُست را در صفحۀ خود منتشر نموده است.

شمارى از شهروندان کابل نيز بر مؤثريت اين گياه طبى تاکيد ميکنند.

مُبین، یکتن از باشندگاه حصه سوم خيرخانه شهرکابل، که برای خریدارى خاک شير در يکى از دکان هاى گياهان يونانى آمده بود، به پژواک گفت که خانواده ایشان، از گذشته‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف، از دواهای گیاهی به ويژه خاکشير استفاده می‌کنند.

وی، دواهای گیاهی را بی‌ضرر عنوان کرده و افزود: «پس از شيوع ويروس کرونا، ما جک، جک شربت خاکشير همراه ليمو آماده مى کنيم و مى نوشيم، به فضل خداوند تا حالا در خانوادۀ ما هيچ کس به کرونا مبتلا نشده است.»

همچنان خالده باشنده بى بى مهروى شهرکابل نيز به استفاده از شربت خاکشير تاکيد کرده گفت: «ما از خاکشير براى تداوى بسيارى مريضى ها استفاده مى کنيم، بسيار دواى خوب است، از وقتى که کرونا آمد، مادرم کيلو کيلو خاکشير ميطلبد و براى ما شربت جور کرده مى دهد.»

وى در ادامه علاوه کرد: «پدر و برادرم به کرونا مصاب شدند، به انها شربت خاکشير زياد ميداديم، شکر با آسانى مرض را گذشتاندند.»

محمد ابراهيم، يک تن از طبيبان يونانى در ساحۀ کلوله پشته شهرکابل، نيز بر مؤثريت خاکشير براى بيمارى کرونا تاکيد نموده گفت که  استفاده ازخاکشير، نه تنها براى تداوى کرونا، بلکه برای امراض مختلف از جمله دفع سنگ گرده، درمان اسهال، افزایش وزن، کنترول خون و چندین بیماری دیگر مفید است.

موصوف خاطر نشان کرد که پس از شيوع ويروس کرونا، فروش خاکشير افزايش قابل ملاحظه يافته و روزانه چندين کيلو را مى فروشد؛ درحاليکه قبل از شيوع ويروس کرونا، در يک هفته بيش از پنج کيلو فروش نداشت.

قابل ذکر است که با وجود پیشرفت‌ها در بخش صحت؛ اما هنوز هم طب سنتی و دواهای گیاهی، جایگاه خود را در بین مردم عام به ویژه بزرگسالان از دست نداده است.

آگاهان صحى: موثريت خاکشير براى درمان کرونا افواهات است.

کارشناسان صحی می‌گویند که تاکنون، هیچ نوع شواهد و مدارک علمى مبنى بر موثريت خاک‌شیر براى بيماران کرونا وجود ندارد و این همه، افواهاتی است که از سوی مردم پخش می‌شود.

نبيل پاکطین، اسوشيت پروفیسور امراض داخله و فوق تخصص بيمارى هاى قلبى، تنفسى و مراقبت‌هاى بحرانى در شفاخانه رابعه بلخی کابل، به پژواک گفت که تداوى خاک‌شير در ابتدا هم تبليغ شد؛ اما جز افواهات چیز دیگری نبود.

وی افزود که اگر یک پروفیسورخارجی هم آن را تائید کند، با آن‌هم تا در لابراتوارها روی آن تحقیق و ثابت نشود، نمی‌تواند واقعیت داشته باشد، بلکه تبعات نامطلوب را در پى خواهد داشت.

در همين حال، بازمحمد شیرزاد یک‌تن ديگر از متخصصین امور صحی، با اشاره به این‌که تداوی به مقابل ویروس کرونا به شکل علمی در تمام جهان تحت مطالعه است، گفت که تاحال هیچ‌گونه دوایی برای تداوی صددرصدی ساخته نشده است.

موصوف افزود که یگانه راه نجات جلوگیری از بیماری کرونا، فقط تطبیق واکسین این بیماری است.

به گفتۀ شیرزاد، درطب یونانی، خاک‌شیر از جمله ادویه‌هايی که خاصیت ضد مکروبی و ضد ویروسی قوی دارد، شناخته می‌شود.

او تصریح کرد که برای وقایه ازسرماخوردگی، تب، تقویت کننده سیستم مدافع بدن، رفع قبضیت و… می‌توان از خاک‌‎شیر استفاده کرد؛ اما تاکنون موثریت آن برای بیماری کرونا ثابت نشده است.

همچنان معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، به پژواک گفت که تاکنون در جهان ثابت نشده است که خاکشیر براى مريضان کرونا مؤثر مى‌باشد.

وی، در پاسخ به موثریت و ضرر استفادۀ خاک‌شیر برای تداوی بیماری کرونا، گفت که کوید-۱۹ یک ویروس است و تاکنون به جز از واکسین، هیچ نوع دوایی در جهان براى درمان بيماران اين مرض، ساخته نشده است.

موصوف، در مورد مؤثریت و ضرر استفاده از خاک‌شیر برای تداوی بیماری کرونا، معلومات ارائه نکرد.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامۀ افغانستان، از آغاز شیوع ویروس کرونا تاحال در افغانستان، به تعداد ۵۵۵۴۰ تن مصاب شده، ۴۸۵۱۴ تن بهبود یافته و ٢٤٢۸ تن دیگر وفات کرده اند.

عزیزالله همدرد


این گزارش تحقیقی، با حمایت مالی اتحادیه اروپا تهیه شده است؛ مسئوليت محتوای آن تنها به عهدۀ پژواک بوده و الزاماً بیانگر دیدگاه های اتحادیه اروپا نمی باشد.

Hits: 4585

Check Also

آنتی‌بیوتیک‌ها و اسپرین، دواهای ضد کرونا نیستند

کابل (پژواک، ۲۰ اسد۱۴۰۰): مطلبی در مورد اینکه “کرونا، باکتریا است، نه ویروس و برای د…