گزارش های فیچری - August 1, 2021

محصلین خواستار توقف جبری تطبیق واکسین کرونا شدند

کابل(پژواک،۹ اسد ۱۴۰۰): به دنبال تصمیم حکومت مبنی بر تزریق جبری واکسین کرونا برای محصلین در مراکز تحصیلی کشور، شماری از محصلین، بر حکومت انتقاد نموده و این تصمیم را نقض حقوق بشر خوانده و خواستار توقف جبری واکسین شده اند.

هفتۀ گذشته حکومت اعلام کرد که دروس موسسات تحصیلی در سراسر کشور، به تاریخ ۱۶ اسد، پس از تطبیق واکسین بر محصلین، آغاز خواهد شد.

این درحالی است که روز گذشته رهبری وزارت تحصیلات عالی، تطبیق واکسین برای محصلین را جبری خوانده و گفته اند  که به هیچ محصلی بدون داشتن کارت واکسین، به داخل موسسات تحصیلات عالی اجازه ورود داده نمی شود.

هرچند که محصلین از آغاز دوباره دروس شان اظهار خشنودی می کنند؛ اما تطبیق جبری واکسین را خلاف قانون و نقض حقوق بشر خواندند.

محصلین: برنامه تطبیق جبری واکسین پرسش برانگیز است.

سمیره محصل سال اول پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل، به آژانس خبری پژواک گفت: «از اینکه درس های ما شروع شد، زیاد خوش استیم؛ اما اینکه واکسین را جبری ساخته اند، ما نگران هستیم، و برای ما سوال بر انگیز است که چرا؟»

وی افزود که برخی ها ممکن حساسیت داشته باشند، برخی ها به امراض مصاب باشند، که این واکسین برای شان مضر و حتی به قیمت جان شان تمام شود.

این دختر جوان از حکومت افغانستان خواست که به حقوق بشری مردمش احترام بگذارد و از تطبیق جبری واکسین جلوگیری کند.

در این حال اتحادیه محصلان پوهنتونهای کابل، هشتکی را زیر عنوان «اجباری بودن واکسین را نمی پذیریم» راه اندازی نموده اند.

دریا خروشان یک کاربر فیسبوک نوشته است: «چرا محصلین را مجبور به  گرفتن واکسین می کنید! این کار خلاف قانون است، بعضی ها استند که نمی خواهند واکسین کنند، پس شما حق ندارید که کسی را مجبور به واکسین زدن کنید.»

 

صالح تلاش یکی از محصلین پوهنتون کابل نوشته است: «مه نمیخواهم واکسین بگیرم، چرا این را جبری ساختن، چون بالای ای واکسین ها شک دارند، حتمن زیر کاسه نیم کاسه است.»

در عین حال، نظام شمسی یکی دیگر از کاربران فیسبوک نیز در صفحه اش، از مرگ یک محصل پوهنتون پول‌تخنیک پس از تطبیق  واکسین بیماری کرونا خبر داده است.

وی، به نقل از نزدیکان متوفی نگاشته است: «محمد عزیز محصل سال چهارم پوهنتون پول‌تخنیک، به اثر واکسین جانسون درگذشت.»

قابل ذکر است که رسانه های داخلی و بین المللی، در ۲۳ سرطان گزارشی را مبنی بر این‌که  “واکسین جانسون، نزد گیرندگان پس از شش هفته باعث ایجاد اختلال روانی می‌گردد” را نشر کرده بودند.

این درحالی است که ایالات متحدۀ امریکا، اخیراً سه میلیون دوز واکسین جانسون – جانسون را برای افغانستان کمک کرده و از روز شنبه ۱۹ سرطان سال روان، تطبیق آن برای شهروندان کشور به شمول معلمین و استادان پوهنتون ها آغاز گردیده است.

آگاهان طب: هیچ فرد و مقامی حق ندارد که خدمات واکسین را بالای محصلان جبراً تطبیق کند.

داکتر حکیم الله صالح متخصص روان و اعصاب به پژواک گفت با آن که واکسین ضروری می باشد، باید خدمات واکسین کرونا اختیاری باشد و این حق شهروندان است.

وی افزود: «هیچ فرد و مقامی حق ندارد که به جبر خدمات واکسین کرونا را بر دیگران تطبیق کند.»

موصوف گفت که واکسین‌های کرونا، افزون بر مزایا از جمله “ایجاد معافیت در برابر کرونا و جلوگیری از شیوع این مرض”، عوارض جانبی خود را نیز دارد.

صالح، با اشاره به مطالب نشر شده مبنی بر جان باختن یک محصل پس از تطبیق واکسین جانسون، از وزارت صحت عامه خواست که در این خصوص تحقیق کند تا دلیل مرگ محصل مذکور هویدا شود.

این متخصص روان و اعصاب، تطبیق واکسین کرونا را برای محصلین، یک نیاز مبرم خوانده و گفت که تطبیق واکسین کرونا برای ایجاد معافیت در برابر این بیماری مهلک و جلوگیری از شیوع بیش‌تر آن ضروری می‌باشد؛ اما تطبیق آن اختیاری باشد.

به گفتۀ وی، برای پیش‌گیری از کرونا، بهتر خواهد بود که محصلان تمام رهنمودهای صحی یعنی رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن دست ها با آب و صابون را جدا  رعایت کنند.

وی، اقدام وزارت تحصیلات عالی را یک کار نیک خواند؛ اما با تاکید گفت هیچ‌کس حق ندارد که خدمات واکسین کرونا را جبراً تطبیق کند.

وزارت تحصیلات عالی

حامد عبیدی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، جان باختن یک محصل پول‌تخنیک را تایید کرد و گفت که این محصل در داخل پوهنتون واکسین نکرده و تاحال دلیل وفاتش نیز معلوم نیست.

وی مطالب نشرشده در مورد این‌‌که واکسین جانسون، خطر ابتلا به یک بیماری عصبی نادر را افزایش می‌دهد را رد کرده و گفت که هیچ نوع آمار ثبت شده عوارض جانبی، به ثبت نرسیده است.

موصوف، با ذکر این‌که تطبیق واکسین کرونا عملاً در تمام نهادهای تحصیلات عالی کشور آغاز شده است افزود: «واکسینی که بالای محصلین، استادان و کارمندان تطبیق می‌شود، تاییدی سازمان صحی جهان و وزارت صحت عامه کشور را دارد و تا همین لحظه، هیچ نوع آمار از عوارض جانبی آن به ثبت نرسیده است.»

موصوف، مطالب نشر شده در مورد این‌که تطبیق واکسین جانسون، خطر ابتلا به یک بیماری عصبی نادر را افزایش می‌دهد را شایعه خوانده و گفت که بخاطر ایجاد معافیت کتلوی، تطبیق واکسین در نهادهای تحصیلات عالی آغاز شده است.

عبیدی افزود که با عملی شدن تطبیق واکسین در نهادهای تحصیلات عالی، در موج‌های بعدی کرونا نیاز به مسدود کردن دروازه‌های این نهادها نخواهد بود.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، از محصلان خواست تا به پوهنتون‌های شان مراجعه و واکسین کرونا را دریافت کنند.

در این حال عثمان طاهری معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، مطلب نشر شده که گویا واکسین، انسان‌ها را می‌کُشد را بی‌بنیاد خوانده و گفت که تطبیق واکسین جانسون، تاحال هیچ‌گونه تاثیر منفی بالای مردم نگذاشته است.

وی افزود که نسبت به گذشته علاقه‌مندی مردم به تطبیق واکسین بیش‌تر شده است.

موصوف گفت که تمامی واکسین‌های کرونا که مجوز قانونی خود را از سازمان صحی جهان دریافت کرده؛ مفید، مصئون و قابل تطبیق استند و هیچ‌گونه مشکل ندارند.

طاهری افزود که تاحال ۱۲ میلیون تن در امریکا واکسین جانسون را دریافت کرده که از مجموع، چند مورد انگشت‌شمار اختلال عصبی به ثبت رسیده است.

او تصریح کرد: «اگر در میان صدها هزار تن، یک فرد اختلال عصبی پیدا می‌کند، قابل تشویش نیست؛ بخاطری که آن‌هم زودگذر است.»

به گفته طاهری، واکسین جانسون یک سلسله اختلالات عصبی نادر را به وجود می‌آورد؛ اما روی آن نباید تمرکز شود، بخاطری‌که موثریت واکسین جانسون نسبت به عوارض جانبی آن بیش‌تر است.

معاون سخنگوی وزارت صحت عامه گفت که محصلان جهت فراگیری آموزش، در یک فضای بسته حضور میداشته باشند و به همین دلیل نیاز به تطبیق واکسین دارند.

قابل ذکر است که هردو منبع یادشده، در مورد خواست محصلین مبنی بر توقف جبری تطبیق واکسین پاسخ ارایه نکردند .

ذبیح الله فرهنگ سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، در مورد اینکه تطبیق جبری واکسین، نقض حقوق بشری محصلین نیست، گفت: «در حال حاضر در کشور موضوعات مهمتر وجود دارد و حالا ما در مورد این موضوع، هیچ چیزی گفته نمی توانیم و هیچ نظری نداریم.»

قابل ذکر است که پیش از این نیز برخى کاربران فيسبوک و داکتران، استفاده از واکسين را خطرناک دانسته و گفته بودند که باعث وخيم شدن وضعيت صحى و حتا سبب مرگ برخی‌ها گرديده است؛ اما وزارت صحت عامه، آن سخنان را شايعه دانسته و گفته بود که واکسین کرونا، هيچ نوع ضرر جانبى ندارد.

Hits: 8269

Check Also

سخنان مایکل مک‌کال در مورد ایجاد مؤسسات جعلی در افغانستان ادعای اثبات ناشده‌است

کابل (پژواک ۲۴ جدی ۱۴۰۲): رئیس کمیتهٔ روابط خارجی مجلس نماینده‌گان کانگرس امریکا گفته که ا…